ANNE BABALAR DİKKAT

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çocuklarda yeni bağımlılıklar görülmektedir. Teknolojik gelişmeler hayatı kolaylaştırdığı kadar beklenmedik güçlükleri de beraberinde getirebiliyor. Çocuklarda görülen internet bağımlılığı aile, okul hayatını etkilemekle birlikte zihni çok fazla meşgul ettiği için çocukların gelişmelerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Konuyla ilgili Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Şen Kösem ve Uzman Klinik Psikolog Fatma Kurt www.objektif20.com’a önemli açıklamalarda bulundu.

BEBEKLERİN ELİNDE BİLE TELEFON TABLET VAR

Günümüzde internet ve telefon kullanım yaşının oldukça düştüğünün kaydeden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Şen Kösem “ Dışarıya bir kafeye ya da restoranda gittiğimizde bebeklerin elinde ya aileden birinin cep telefonu ya da tablet görüyoruz. Evlerde bilgisayar veya tablet olmasa bile çocuklar özellikle ebeveynlerin cep telefonlarını kullanmak için istiyorlar ve genellikle aileler veriyor.”

“YETER Kİ SUSSUN DEMEYİN”

Uzman Klinik Psikolog Fatma Kurt “Çocukların internet ve telefona ilgi duymasının temel faktörlerinden biri anne babayı rol model almasıdır. Anne baba belirli aşamalarda çocukla iletişim geliştiremiyorsa ve bu iletişim kısır bir döngüyü oluşturduğunda da anne baba çocuğa sus payı olarak yeter ki sussun, yeter ki yemeğini yesin ve o süreci atlatmak amacıyla telefon ya da tablet verdiği bu bir süre sonra davranışa dönüşüp bağımlılığa kadar ulaşabiliyor. Çocuklar oyun oynamak yerine bilgisayar, telefon veya tablet oynamaya başlıyor.”

ÇOCUKLAR ŞUAN DAHA AZ HAREKETLİ

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Şen Kösem “ Çocuklarda dilin gelişmesi için gerekli olan uyaranları alma miktarı şuanda ki modern yaşamda çok azaldı. Bunlardan en başında da hareketin az olması, şuanda çocuklarımız daha az hareket ediyor. Hareketle dilin ne alakası var dersiniz ama beynin dille ilgili alanlarının da gelişmesi için beynin ve vücudun koordinasyonlarının da gelişmesi gerekiyor bunun içinde hareket gerekiyor. Daha az hareket, daha az yürüme, daha az konuşma gibi şeylerle dil gelişimi gecikti ve şuan bebekler emeklemeyi bile yapmıyor. Aileler bunu bir avantaj gibi görüyor ama değil, emeklemenin bile beyin gelişimine etkisi var. Hareketin azalması, uyaranın azalması, ailelerin çocuklarla daha az göz teması kurması, daha az iletişime geçmesi bunların hepsi çocuklarda beyin ve dil gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.”

EN BÜYÜK GÖREV ANNE BABALARDA

Uzman Klinik Psikolog Fatma Kurt “Ailelerin ev ortamında kullandığı güvenli internet paketinin filtreli halini alarak kullanmaları gerekiyor, ya da çocuğun bilgisayarla tek başına bir odada kalmaması gerekiyor. En önemlisi güvenli internet paketinin filtreli olması gerekiyor çünkü birçok uyarıcı reklamlar çocukların dikkatini çekebiliyor.  Ailenin evde polis olmaması gerekiyor, çocuklarla iletişimin düzenli ve sağlıklı olması gerekiyor. Özellikle öğrencilerin interneti hafta içi ders dışında kullanmamaları, hafta sonu ise belirli saatler içerisinde ailenin denetiminde kullanmaları gelişimlerine olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.